تبلیغات
گروه شیمی منطقه ۱۹تهران - واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد؟
شنبه نهم دیماه سال 1396

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد؟

   نوشته شده توسط: همكاران گروه شیمی منطقه 19    

Augmented Reality یا همان واقعیت افزوده در معنا به روش هایی گفته می ­شود که به واقعیت و عین، امکانات و ویژگی های بیشتری اضافه می­کند. و باعث درک و سرعت عمل بیشتری می­شود. عملا پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی بوجود می­آورد. واقعیت افزوده در دنیای امروز هر غیر ممکنی را ممکن می سازد و کاربردهای این تکنولوژی روز به روز در حال بیشتر شدن می­باشد.

ایده­ی اولیه واقعیت افزوده برای نخستین بار در سال 1990 توسط توماس کادل ، یکی از ار کارمندان شرکت هواپیما سازی بوئینگ مطرح شد توماس کادل زمانی که در بوئینگ به کارکنان، برای سرهم کردن کابل‌ها در هواپیما کمک می‌کرد، مفهوم واقعیت افزوده را ابداع کرد.

در این زمان، واقعیت افزوده را می توان در دو نوع گوشی های هوشمند و عینک­های پوشیدنی معرفی کرد.

واقعیت افزوده بر روی گوشی های هوشمند:

در این حالت نرم افزار واقعیت افزوده بر روی گوشی هوشمند نصب و امکانات واقعیت افزوده را به گوشی شما اضافه می کند. تصاویر توسط دوربین گوشی هوشمند به عنوان ورودی به نرم افزار واقعیت افزوده داده می شود و پردازش تصویر انجام شده و متناسب با آن، اطلاعات دیجیتالی که می تواند تصاویر ، صدا و ... باشد قابل استفاده می باشد.

واقعیت افزوده به صورت گجتهای پوشیدنی که روز به روز به لیست شرکت­های توسعه دهنده آن افزوده می شود و در حال تسخیر جهان واقعیت افزوده می باشند که می توان عینک های واقعیت افزوده طراحی شده توسط شرکت­های مطرحی چون گوگل و سونی یا هولو لنز شرکت ماکروسافت را نام برد.

البته شما مسلما نمونه های واقعیت افزوده را در بعضی بازی ها یا فیلمها مشاهده کرده اید.به عنوان مثال در سری فیلم های نابودگر ، تمام روبات­های نابودگر از سری T-800 به بعد از تکنولوژی واقعیت افزوده برای دیدن اجسام و محیط استفاده می کردند.

در فیلم مرد آهنی ، تونی استارک از واقعیت افزوده در جهت طراحی و ساخت لباسش استفاده می­کرد. هم چنین در فیلم پلیس آهنی می توان به نمونه هایی از واقعیت افزوده قبل از اجرایی شدن معرفی کرد.

 نرم افزار های مختلفی وجود دارند که امکان واقعیت افزوده بر روی گوشی های هوشمند مجهز به سیستم

 عامل های iOS,Android را فراهم می­کنند. از بین آن­ها به نرم افزار Layar و دریچه واقعیت افزوده که از تکنولوژی واقعیت افزوده از نوع پردازش تصویر استفاده می­کند می ­توان نام برد.

واقعیت افزوده از نوع ویدیو : فرض کنیم اطلاعیه ای در ماهنامه که توسط سردبیر قرایت شده است در ماهنامه درج شده است و کاربر تمایل دارد این اطلاعیه را از زبان سردبیر به صورت ویدیویی مشاهده کند. که با واقعیت افزوده این ویژگی امکان پذیر خواهد بود. بدین شکل که کاربر نرم افزار موبایل را اجرا کرده و با نگاه داشتن دریچه دوربین بر روی تصویر سردبیر ، کلیپ مرتبط با آن از سرور دریافت و شروع به پخش می کند.

واقعیت افزوده از نوع 3D : در این حالت کاربر عملیات مثال قبل را اجرا کرده ، و به محض اسکن تصویر محصول چاپ شده ، محصول بصورت کاملا سه بعدی قابلیت مشاهده بوده و کاربر می تواند محصول را از زوایای مختلف مشاهده نموده و یا حتی درب محصول را باز نماید.

یا مسابقه ای در ماهنامه عنوان شده که با مشاهده آن از نگاه واقعیت افزوده ، فرم پاسخ به مسابقه باز شده و کاربر آن را تکمیل و ثبت می نماید. و دیگر نیازی به ارسال پیامک یا ایمیل وجود نداشته و همه ی مسابقات خیلی برنامه ریزی شده اجرا خواهند شد.

واقعیت افزوده از نوع کاتالوگ : در این حالت ، به کاربر اطلاعات تکمیلی مرتبط با محصول را نمایش داده و کاربر قادر به تصمیم گیری بهتر و سریعتری خواهد بود. همین حالا می توانید واقیت افزوده را از نگاه دریچه تست کنید!

ابتدا نرم افزار دریچه واقعیت افزوده را از لینک زیر دریافت نمایید.

www.darichehapp.com/download

پس از دانلود و نصب نرم افزار ، هر یک از تصاویر زیر را از دریچه دوربین مشاهده و بر روی آیکن کلیک نمایید. پس از لحظاتی کوتاه و دریافت اطلاعات مرتبط با تصویر واقعیت افزوده، می توانید واقعیت افزوده آن را مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که گوشی هوشمند شما می ­بایست به اینترنت متصل باشد.